Efter den nya morgonrutinen, koka vatten för termosen och kolla olja och vatten pÄ motorn. lÀmnade vi Ankarudden pÄ Torö samtidigt som solen gick upp. Det skulle bli motvind hela dagen men styrkan skulle öka under eftermiddagen sÄ vi gjorde en tidig start. Vi har en vacker kustlinje och det Àr fantastiskt hur man kan ringla sig bland öarna i utmÀrkta farleder bland svanar, skarvar, havsörnar, enkla sjöstugor, lyxiga sommarbostÀder med snickarglÀdje och en och annan bÄt (en segelbÄt pÄ hela dagen). I filmen finns exempel pÄ mÄnga sjömÀrken och en dagersignal för de som vill öva navigation :-). Vi stannade i Arkösund gÀsthamn för natten dÀr det frÀschas upp med en ny bastu med utedusch (hink) och fin relax vid duscharna, allt i egen stil. Vi hann med en promenad pÄ bryggvandringen, dÀr ett trÀdÀck gjorde det möjligt att gÄ runt hela vÀgen
...
Skepp ohoj,
Nu har vi startat uppdraget att transportera en Maxi 95:a frĂ„n Gustavsberg till Göteborg. En trevlig bĂ„t för fĂ€rden. Vi tar vĂ€gen genom midjan i Sverige, Göta och TrollhĂ€ttans kanaler. Vi fick en kanonstart med en högtrycksrygg och kom Ă€nda till fladen pĂ„ Torö innan vi förtöjde för natten efter att ha passerat Dalarö skans, Ălvsnabbens monument, MĂ„sknuv och i fjĂ€rran Landsorts fyrar. Inorgon börjar lĂ„gtrycken rada upp sig sĂ„ vi startar tidigt pĂ„ vĂ„r fortsatta fĂ€rd.
...
En helt underbar sommardag, kanske den sista för i Är. Varmt och helt vindstilla dÄ vi sjösÀtter vÄra SUP:ar i TÀnnÄn och sakta glider ivÀg. Vattnet har fyllts pÄ av de senaste veckornas regn sÄ TÀnndalssjön har nÀstan samma nivÄ som TÀnnÄn och strömmen Àr nÀstan borta. Vi ser ner till botten i det klara vattnet dÀr sjögrÀset vajar och en och annan fisk skrÀmt simmar bort. Det Àr hÀrligt att vara pÄ vatten omgiven av det vackra fjÀlllandskapet vi bor i.
...
Rundan med AnderssjöÄfallet Àr alltid en upplevelse, stentrapporna som sherpas byggt upp av chiffer stenar Àr imponerande och idag var det tryck i fallet efter en period med mycket regnande Àven om vattennivÄn Àr lÄg. Solen vÀrmde skönt och Lucina passade pÄ att bada i strömmen efter vi Àtit av blÄbÀren lÀngs leden. I bor fint.
...