Idag blev det ett stopp i Hållan för att skida runt på Lillåsslingan, en av våra favoriter.
... Läs merSe mindre
En ny härlig morgon i backarna med manchester i pisterna och sol från blå himmel. Välkomna upp och hyra min lägenhet, se länk:
bortomhorisonten.nu/lagenheten/
... Läs merSe mindre
Idag skidade vi till Hållan och matade lavskrikorna, lika härlig upplevelse varje gång. Så vackra fåglar.
... Läs merSe mindre
Då har vår sista Fjällfararnas Vita & Gröna Band gäst för i år passerat, Magnus med hunden Odin som skidar bandet etappvis, denna etapp var planerad till Storlien. Vi plockade upp dem efter de i fart skidat ner för Rödfjället till busskuren i Tänndalen. Efter ett besök till Härjetassar, hundbutik i Funäsdalen för mera tassskydd och ett paket köttbullar i mataffären var det upp till stugan för en trevlig middag med fina samtal om livet. Odin charmade oss bägge med sitt lugn och fina temperament och nyfikenhet. Köttbullarna slank ner i ett nafs och sedan kurade han ihop sig i soffan och kände sig som hemma.
Tack för att ni ville besöka oss och förgylla vår kväll.
... Läs merSe mindre
Admiring the commitment you put into your website and in depth information you offer.
It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Fantastic read!
I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my
Google account.
Thanks, and sorry for late answer. Must have mist reading your nice comment. Good luck!