Måndag 25 maj
Vid Acheron Springs hittade vi en vandringsled som följer floden upp i bergen på lite avstånd. Efter att leden lämnat floden och ringlat sig uppför berget ett par hundra höjdmeter och vi passerat en tunnel gick det nerför igen. Vi träffade på floden vid ett par broar. Här forsade det friskt med vattenfall och av vattnet fantastiskt formade klippor. Det fanns ingen rundtur så det blev samma väg tillbaka, men en så vacker natur upplever vi gärna två gånger även om det blev en regnskur på väg tillbaka till Adde. Även om det finns turister som även tidigt på säsongen besöker Archeron Springs och alla aktiviteter där så var vi ensamma på vandringen.
... Läs merSe mindre
Måndag 25 maj
Från kusten åker vi upp till bergen och området kring Glyki och Acheron River. Det strida kalla vattnet i floden svalkar gott i den grekiska värmen där vi möter fler turister än vanligt så tidigt på säsongen, det är ett populärt utflyktsmål.
... Läs merSe mindre
Söndag 24 maj
Vi lämnade Pinjeskogen och körde till Ammoudia som ligger vid floden Acherons mynning där också flodbåtar låg och väntade på turister. En charmig by där de flesta besökare verkar vara inhemsk turism och i den tidiga timmen kunde Lucina få morgonsimmet som ensam badande i hela bukten. Under dagen kom en familj och två pensionärspar till. Vi upptäckte en stig som gick till Kerentza Beach genom ett naturreservat som vi promenerade. Fjärilar och mängder av insekter, inklusive otal spindlar med sina nät över stigen följde oss, och i sjön och våtmarken runt omkring oss hörde vi fåglar och grodor fylla luften med olika ljud. En imponerande tvåmetets Fyrlinjesnok solade sig på en stenhäll och blockerade vår väg ett tag men ringlade sedan snällt vidare. Kerentza Beach var fin med många husbilar men ingen dusch på stranden. Tillbaka till Ammoudia blev det bad innan åskmolnet drog in över oss. En skön dag på en ny plats.
... Läs merSe mindre