Måndag 8 juni
En tyst och lugn natt på rastplatsen i Sölvesborg där vi imorse åt frukost på en bänk i solen. Vidare mot Karlshamn där vi hittat en fin vandring i naturreservatet Stärnö-Boön. Fint väder, vackra klippor och varierande natur fick vi njuta av då vi rundade ön utmed havet med utsikt mot Hanöbukten. Inte en människa syntes till. Sedan vidare Karlskrona där vi besökte Biltema då kontakten till vår 12V kyl gått sönder på vägen från Grekland. Efter att ha köpt otaliga kontakter i olika länder som inte fungerade gled vi in på varuhuset och för en billig peng och lite fix har vi nu en fungerande kyl igen. Vi hittade sen en trevlig nattplats vid Fabbesjöns badplats och i de sista solstrålarna tog vi en härlig simtur i det förvånansvärt varma vattnet.
... Läs merSe mindre
Som vi har längtat.
... Läs merSe mindre
Söndag 7 juni
Idag har vi njutit av Helsingör och sett ångbåtar och trålare blandat med en lyxmotorbåt, hamnat på ett akvarium och slunkit in och lyssnat på ett häftigt liveband, Maraton, på kulturhuset där yoga mattor med filt och kudde fanns till publiken om man ville ta del av musiken i liggande ställning. En 1500 kvm stor verkstadshangar i det tidigare varvet är omgjort till Street food market med mat från världens alla hörn. Som ett stort vardagsrum där all inredning var återbruk och bjuder in människor att blandas och mötas på ett sätt som vi sällan sett på andra platser.
Fin stadskärna med gamla hus och små fina konstbutiker. Sedan tog vi färjan till Helsingborg och sa hejdå till Danmark. Det har varit, rofyllt, gemytligt, glatt, alternativt, frisinnat, välskött med människor som pratar med varandra och så bokskogarna och de milsvida sandstränderna. Vi kommer gärna igen. Skåne välkomnade med regn och nu övernattar vi utanför Sölvesborg.
... Läs merSe mindre
Lördag 6 juni
Det skulle bli en kall natt så duntäcket togs fram igen som vi sov så gott under tills vi vaknade på morgonen med +13 grader. En härlig dag väntar utan regn så efter frukost med kallt kaffe och två skivor Schulstads rågbröd med jordnötssmör och en skivad banan vid Tisvilde är vi redo för dagens vandringar på 14 km. Och vår nya kompis, vandringsappen Wikiloc, leder oss så fint på stigar, små vägar och obanad terräng. Solen lyser genom bladverket i de höga bok och ekträden, här i Tisvilde Hegn finns en speciell flora och fauna då sanden och jorden har en unik blandning med närheten till havet. Vi far nu vidare mot fiskebyn Gilelleje där sommarklädda familjer strosar i hamnen eller äter smörrebröd med spättafileer på uteserveringen. Vi prövade var sin dansk fiskekaka med gott resultat. Mot eftermiddagen går färden vidare längs kusten där vi avslutar med bokläsning på stranden vid Hornbaek där vi kan se Sverige på andra sidan sundet.
... Läs merSe mindre
Fredag 5 juni
Det är Grundlovsdag/nationaldag i Danmark idag och här inhandlades smörrebröd och pyntades och flaggades det för fullt.
Vi startade dagen med en kort promenad innan avfärd från det gulliga samhället Kerteminde med den fina båthamnen för att åka vidare mot Stora Bält bron. Där hittade vi åter en avskild plats där vi tog fram bord och stolar för frukost med en majestätisk utsikt. På andra sidan bron var om parkeringen fylld med hundratals bilar. På andra sidan bron anlände till Själland där vi på småvägar körde vidare genom gulliga små byar mot kusten och den lilla pärlan Tisvilde. Där parkerade vi precis vid den milslånga sandstranden där lediga människor gemytligt strosade omkring och hundarna sprang så öronen fladdrade medan regnet höll sig i bakgrunden och solen värmde skönt.
... Läs merSe mindre
Hej Magnus
Vi gick SSB kurs tillsammans.
Läste om din sida med seglarbloggar och det skulle vara roligt om vår kom med där. Vi är ute på längesegling och har kommit till Curacao. I slutet på året går vi igenom Panamakanalen och planen är att stanna i Stilla havet i ett par säsonger innan vi tar oss vidare västerut.
https://sailingbliss.com/blogg/
Hälsningar
Jocke och Cecilia Furusten
Bliss
Joakim.
Kul att ni kommit iväg! Självklart skall bloggen vara med :-). Lägger till den snarast.
Ha det bäst,
Magnus
Hej,
Jag har fått följande fråga från ett långseglande par Karibien. Har försökt hitta ett svar i den utmärkta boken – Bortom horisonten- men lyckas inte helt.
” måste man checka in på varje ö även om man inte går iland? Kan man ligga för ankar över natten med gul flagga hissad och sedan segla vidare på morgonen utan att checka in? ”
Tacksam för svar!
Anders A
Anders,
Tack för din fråga och kul att du uppskattade boken. Jag förstår frågan då de flesta öar i Västindien är olika länder så logistiken kan bli omfattande både tidsmässigt och ekonomiskt. Men utan att veta 100% törs jag påstå att det är en olaglig handling som om den upptäcks kan ge konsekvenser. De flesta av länderna i Västindien har regler där man för kortare vistelser kan klarera både in och ut på samma gång (då måste man lämna landet 24-72 timmar efter inklarering, tiden varierar för olika länder). Och de flesta har som regel att besättningen inte får gå i land innan skepparen gjort klart pappersarbetet (kan också variera). Men att segla förbi territorialvattnet utan att “stanna” är OK, men att ankra är att stanna till. De flesta har också som krav att första anhalt skall vara en “port of entry”, det är således inte tillåtet att första spendera ett dygn vid en fin obebodd ö för att nästa dag segla till inklareringsorten. Att sen det finns seglare som väljer att göra detta ändå (också att övernatta och sen segla vidare) är en kalkylerad risk. Själv har jag aldrig vågat detta annat än i Grekland när jag seglat i Turkiet. Det handlar nog både om kontroll och få in pengar för myndigheterna. Mycket bra info vad som gäller i olika länder finns på http://www.noonsite.com och om du vill ha ett 100% säkert svar rekommenderar jag att kontakta Hugo Tiberg, Kryssarklubbens juridiska expert.
Hoppas detta hjälper.
Seglarhälsningar,
Magnus